Výběr velikosti turistické obuvi


Na co se zaměřit při volbě vhodné velikosti turistické obuvi, se dozvíte v následujících řádcích.

 
Kdo jednou poznal utrpení s příliš těsnými či naopak velkými trekovými botami ví, jak je důležité věnovat pozornost zkoušení. Nikdy si nechoďte kupovat trekovou obuv ráno, kdy jsou vaše nohy ještě svěží a o poznání menší než odpoledne. Myslete na to, že po několikadenní túře vám nohy natečou. V obchodě trekové boty pořádně rozšněrujte. Obujte je na správnou ponožku. Pokud se chystáte na výpravu v chladnějším počasí, měla by být ponožka teplejší, jinak stačí tenčí. V každém případě však volte ponožky z funkčních materiálů, které jsou schopné spolehlivě odvádět pot. Treková obuv vám při zkoušení nesmí být těsná. Posuňte prsty zcela do špičky. Dbejte však na to, aby se prsty nepokrčily. Zůstalo vám za patou místo? Správně. Boty zašněrujte, pořádně utáhněte a projděte se po obchodě. Prsty se v každém okamžiku musí cítit nedeformované. Mějte na paměti, že sebemenší nepohodlí v trekových botách se po několika hodinách stává nesnesitelné.

Podívejte se také na konstrukci boty, která vám může mnoho napovědět. Boty s vysokou gumovou obsázkou a ochranným lemem se téměř nevytáhnou v žádném směru. Boty s nízkým lemem se pak lépe vytvarují do šířky. Boty, které nemají skoro žádný ochranný lem a jsou jen přilepeny k podrážce se mnohem lépe přizpůsobí do šířky, ale jsou určeny do méně náročného terénu.

Naštěstí se vývoj nevyhýbá ani turistické obuvi a řada výrobců přichází s novými technologiemi, jak udělat boty ještě pohodlnější. Příkladem je Asolo, které spolu s Vibramem vyvinuli oceňovanou technologii Natural Shape. Pozadu nezůstává ani přední výrobce obuvi Scarpa se svojí technologií SOCK FIT systém. Tyto technologie dokonale kopírují tvar nohy a jsou velmi přizpůsobivé.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík