Údržba turistické obuvi


Velikosti dětské obuvi Olang
Pokud si boty vyberete, pořídíte a používáte tak je nutné jim věnovat trochu péče. Pravidelná údržba výrazně prodlužuje životnost a má vliv na správnou funkci obuvi. Optimální je provádět alespoň základní údržbu po každé akci. Údržba se skládá ze dvou částí, z čištění a impregnace. Boty čistíme neagresivně vodou a kartáčem anebo pouze kartáčem na sucho. Vnitřek boty je vhodné po každém použití důkladně vytřít vlhkým hadrem. Jednou za čas je pak potřeba důkladně vymýt i celý vnitřek boty.

Větší pozornost je třeba věnovat botám s koženou podšívkou, kterou je kromě umytí nutné i ošetřovat. Při značném zašpinění lze použít slabý roztok mýdla, ale nejlépe je použít čistící prostředky určené přímo na turistickou obuv. Nepoužívejte k mytí čistící prostředky s detergenty, protože poškozují impregnační úpravy materiálů.

Po umytí boty necháme vyschnout při běžné teplotě. Rychlé sušení u zdroje tepla botám rozhodně nikdy neprospívá. Doporučujeme použití napínáků nebo novinového papíru, který dobře saje vlhkost. Příliš rychlé vysušování způsobuje lámavost a přesušení kůže. Poté co vyschnou, je naimpregnujeme a ošetříme svršek, který může být zhotoven z kůže (usně), syntetických materiálů či z kombinace těchto materiálů. Přípravek tedy zvolíme podle toho, zda se jedná o celokožené boty nebo o boty kombinované (kůže/textil). Jedná-li se o obuv s membránou, ošetřujte ji výhradně prostředky, které jsou atestovány pro použití na danou či příbuzné membrány.

Přípravky jsou dále děleny podle toho, na jak upravenou useň jsou určeny. Na svršek z broušené usně je vhodný jiný přípravek, než na hladkou useň. Impregnací zvyšujeme vodoodpudivou úpravu usně, která je pak mnohem odolnější vůči vodě, což se projeví menší nasákavostí a také mnohem rychlejší vysycháním.

Při aplikaci impregnace se vždy řiďte návodem k použití daného výrobku a nekombinujte přípravky různých výrobců. Po celou dobu životnosti obuvi používejte jeden typ přípravku. Nepoužívejte impregnace na bázi tuků. Zamezte styku obuvi s kyselinami, solí, hnojivy a tuky. Impregnační prostředky na bázi včelího vosku, mají své specifické vlastnosti, proto je vhodné při nanášení vosku useň mírně zahřát, aby vosk dobře pronikl hluboko do struktury usně. Nevýhodou je změna vzhledu, ztmavnutí. Naopak velkou výhodou je však to, že kůže je chráněna i mechanicky a uchovává si své vlastnosti po dlouhou dobu.

Impregnační prostředky na bázi silikonu či fluorkarbonu, useň vodoodpudivě upraví, ale nijak ji mechanicky neošetří a proto je třeba používat i tzv. kondicionéry na kůži, které zlepšují mechanické vlastnosti takto impregnované usně.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík