Kupujete poprvé turistickou obuv?


Nákup turistické obuvi není úplně jednoduchá věc a je potřeba si před koupí, zvláště dražší obuvi, zodpovědět řadu důležitých otázek. 

 

Výběr velikosti turistické obuvi
Kvalitní, správně zvolená obuv je nezbytným předpokladem každé pohodlné cesty. V následujícím článku si přiblížíme několik základních informací o typech turistických bot a jejich vlastnostech a uvedeme několik rad, jak turistické boty vybírat.

Jakou obuv a na co?
Nejdříve si musíme ujasnit, co od bot požadujeme. V úvahu je třeba vzít i fyziologické předpoklady. Drobná dívka užije jiné boty než dvoumetrový chasník. Rozdíl není jen ve fyzické konstituci, ale také ve stylu chůze či v tom jestli potřebuje pevnější oporu kotníku atd. Co tedy od bot budeme požadovat? Je zde opět několik požadavků, které jak už o bývá jdou proti sobě.

Platí zásada, že čím náročnější terén a čím těžší náklad neseme tím lépe využijeme pevnější boty. Pevnější boty lépe přenáší síly působící na nohy a také nohy lépe chrání. Pro pohodlnou chůzi však naopak bota musí pracovat s nohou. Výsledkem je tedy vždy kompromis. Od velmi pevných lezeckých bot do technického terénu přes středně pevné pohorky, které jsou vhodné na dlouhé pochody i v náročném terénu až po velmi komfortní měkčí boty do méně náročného terénu.

Oporu a stabilitu bot je třeba při nákupu vyzkoušet. Nejdůležitější je torzní stabilita boty a rozložení síly do podrážky. Ani u těch nejlehčích bot do horského terénu nesmí dojít k tomu, že podrážka nerozvede sílu do plochy, protože by pak byl každý špičatý kámen cítit v chodidle. Také nesmí dojít k tomu, že špičku boty otočíte vůči patě v podélné ose. Takovéto boty mají malou torzní stabilitu.
U renomovaných firem lze vysledovat velkou pozornost, kterou věnují vyztužení a stabilizaci podrážek. Výsledkem tohoto vývoje pak jsou velmi pohodlné a přesto stabilní boty, které mají vytuženou podrážku se stabilizátorem. Díky kvalitní podrážce se také hodně prosazují nízké outdoorové boty. Díky své stabilitě a komfortu nízkých bot jsou ideální na různé druhy outdoorových aktivit. Jejich úspěch tedy rozhodně není náhodný.
Ovšem ani v oblasti trekovek a pohorek nezůstal vývoj stát. Snahou výrobců je co nejstabilnější bota při co nejnižší hmotnosti. Tomu odpovídá i hlavní směr ve výrobě bot s lepenou podrážkou s anatomicky uzpůsobenými výztuhami. Boty pak jsou lehké, velmi pohodlné a přesto stabilní s oporou kotníku. Klasické pohory norského stylu s šitou podrážkou se sice stále vyrábějí, ale je jich čím dál méně.

Kategorie bot
Pokud si ujasníme stabilitu a oporu, můžeme začít uvažovat nad kategorií bot, které by tyto představy splnily. Když tuto představu doplníme o předpokládaný terén a použití začíná se nám rýsovat nejen kategorie, ale i typ bot. Vybírat můžeme od nízkých outdoroových bot po zimní horolezecké boty. Každé mají své použití a přednosti a žádné z nich nejsou univerzální.
Při výběru je dobré dát na výrobce podle jeho zařazení nejčastěji do kategorií A až D. I na první pohled stejné boty zařazené do rozdílných kategorií se liší právě technickými a materiálovými detaily, které nelze jen pohledem odhalit.
Dlouhou dobu vývoj směřoval ke zvyšující se specializaci v rámci jednotlivých kategorií. Jenže málokdo používá boty jen na přesně vymezené akce. Ostatně i proto se také s úspěchem rozvíjí kategorie multifunkční obuvi.
Při výběru kategorie hraje svou roli i budoucí použití. Žádné boty totiž nezvládají s přehledem více kategorií. Často se doporučuje, pokud váháte, boty raději předimenzovat. Ale toto pravidlo je vhodné uplatnit pouze do kategorie horských trekovek určených k chůzi těžkém terénu. V okamžiku kdy už jsou boty určeny i k lezení či použití maček, začínají do konstrukce boty promlouvat i jiné aspekty než do konstrukce turistických bot pro chůzi. V tomto případě platí, že méně je někdy více.
V případě sandálů či plastikových skeletů je člověku jasné, že to speciálnější není lepší, ale ten samý případ v kategorii trekovek a pohorek už řeší málokdo. Proto vybírejte s rozvahou, zda opravdu potřebuje ty nejlepší boty do extrému a pak s nimi budete trávit 99% času chůzí po horském chodníku 14 dní dovolené v roce. Často mnohem lépe poslouží střídmě vybrané boty, které tuto situaci zvládnou s vyšším komfortem a nižší hmotností.

Využití a cena
Když přemýšlíme nad botami nelze opomenout jednu zásadní kategorii – cenu. Zkuste se nad cenou zamyslet z více pohledů. Hodně problematické je stanovení horní hranice ceny. Mnohem lepší je ujasnit si požadavky, na základě kterých se vybere kategorie a až v ní pak vybírat podle ceny. Potom je možné porovnávat co je nedostatkem a co předností konkrétního modelu a srovnat to s cenou. Zde k rozhodování je třeba posoudit i využití bot.
Čím vyšší kategorie bot tím víc si uvažte, zda kupujete správně. Musíte se pak smířit s tím, že mnohdy špičkový model bot budete používat méně než běžné boty, protože na většinu akcí budou až moc předimenzované.
K ceně máme dvě zprávy. Dobrou a špatnou. Ta špatná je ta, že boty jsou poměrně drahá záležitost a sehnat kvalitní boty levně je pouze iluze. Ta dobrá zpráva je ta, že u bot je cena poměrně dobře odstupňovaná podle kategorií, složitosti provedení a kvality bot.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík